
Katere filme si ogledati na festivalu Liffe in kateri so že na spletu?
V sredo, 11. novembra, se z Družinskim filmom, češko-slovensko-nemško koprodukcijo, začenja 26. Ljubljanski mednarodni filmski festival (Liffe), na katerem bo poleg programa kratkih filmov na ogled 99 celovečercev. Ker je v dobrih 11 dneh, kolikor traja festival, nemogoče videti vseh 99, smo pripravili nekaj namigov, ki bodo morda olajšali izbor, predvsem pa ločili tiste, ki jih je mogoče že najti na spletnih torrentih (našteli smo jih kar 37), in tiste, ki jih v Sloveniji zaenkrat še ni mogoče videti drugje kot na Liffu.
Technicolor 100: Vseh 15 filmov, ki bodo prikazani v sekciji Retrospektive Technicolor 100, posvečene stoti obletnici Technicolorja, je starih klasik, zato je logično, da so tudi na spletu. Če ste cinefil, ki stavi na kinematografsko izkušnjo in bi radi spoznali čim več vidikov Technicolorja ter njegov razvoj, potem so filmi iz retrospektive nekaj, kar bi si morali ogledati med prvim, je pa res, da si boste na vprašanje, kakšna je kakovost kopij, lahko odgovorili šele, ko boste film videli. Lani, na primer, je kakovost nekaterih kopij močno šepala. Filmske klasike, ki spadajo v retrospektivo Technicolor 100, so sicer: Fantom iz opere (The Phantom of the Opera), Črni pirat (The Black Pirate), Pustolovščine Robina Hooda (The Adventures of Robin Hood), Dvoboj na soncu (Duel in the Sun), Črni narcis (Black Narcissus), V znamenju kozoroga (Under Capricorn), Afriška kraljica (The African Queen), Niagara, Senso, Vse, kar nebesa dopuščajo (All That Heaven Allows), Večji od življenja (Bigger Than Life), Gepard, Prezir (Contempt), Za pest dolarjev (A Fistful of Dollars), Giulietta in duhovi (Juliet of the Spirits).
Posvečeno Hal Hartley: Omenjena retrospektiva oziroma sekcija letos obsega sedmih filmov režiserja Hala Hartleyja, ki je zlasti v 90. letih prejšnjega stoletja pomembno prispeval k ameriškemu neodvisnemu filmu. Njegovo celotno filmografijo je, razen najnovejšega filma Ned Rifle, ki je na Liffu uvrščen v sekcijo Kralji in kraljice, mogoče najti na spletu. Filmi, ki bodo na ogled v sekciji Posvečeno, so: Neverjetna resnica (The Unbeliavable Truth), Zaupanje (Trust), Preprosti ljudje (Simple Men), Amater (Amateur), Flirt, Henry Fool in Fay Grim, nič pa ne boste zamudili, če si jih boste pogledali doma, saj bodo tudi na Liffu predvajani samo v blu-ray formatu.
Filmi iz drugih sekcij: Čeprav Liffe poleg retrospektiv predstavlja najboljše, kar je nastalo v zadnjem letu ali dveh, je nekaj filmov že prišlo na splet, tam pa jih je mogoče najti pod izvirnimi ali angleškimi naslovi. Mi smo jih našteli 15, in sicer: Vrnitev domov (Coming Home), Gospod Holmes (Mr. Holmes), V senci žensk (In the Shadow of Women), Moja mama (My Mother), Kraljica Zemlje (Queen of Earth), Ryuzo in sedem veličastnih (Ryuzo and His Seven henchmen), Pesem morja (Song of the Sea), SPL2: Bitka s časom (SPL2: A Time for Consequences), Morilka (The Assassin), Zakon trga (The Measure of a Man), Projekt stoletja (The Project of the Century), Volčja druščina (Wolfpack), Druga mama (The Second Mother), Cesta mrtvih (Wyrmwood: Road of the Dead) in Mladost (Youth).
Filmi, ki bodo prišli v kinematografe
Predpremiere: Sekcija Predpremiere predstavljajo nekatere od najboljših in najzanimivejših filmov z letošnjih festivalov po svetu, ki so odkupljeni tudi za predvajanje v slovenskih kinematografih. Na spored so se uvrstili: Čisto nova zaveza (The Brand New Testament), Dheepan, Dom, Eisenstein v Mehiki (Eisenstein in Guanajuato), Frankofonija (Francofonia), Glasnejša od bomb (Louder Than Bombs), Klub (The Club), Macbeth, Nemirna obala (A Bigger Splash), Puščavska kraljica (Queen of the Desert), Sicario, Srednješolci (Next to Me), Telo (Body), Victoria, Zenit (The High Sun) ter Vrnitev domov, Zakon trga, Moja mama, Mladost in Morilka, ki so že na spletu.
Filmi, ki se jih splača videti na Liffu
Če odštejemo filme, prikazane v sekciji Kino Balon, ki je namenjena otrokom (Hokus pokus Albert, Misija Arktika, Pesem morja, Ptice selivke, Mavrica, Komar kolesar in hrošček), filme, ki so že na spletu, in filme iz sekcije Prepremiere, ostanejo filmi, ki so razporejeni po sekcijah Perspektive, Ekstravaganca, Panorama ter Kralji in kraljice.
1001 noč
Če ste za festivalske hite in uveljavljene režiserje, potem je za vas prava sekcija Kralji in kraljice, v kateri so na ogled trilogija 1001 noč (Arabian Nights), Jastog (Lobster), Ned Rifle, Pasje srce (Heart of a Dog), Sestrica (Our Little Sister), Taksi (Taxi), Teheranske zgodbe (Tales), Trije spomini na mladost (My Golden Years), Veličastno pokopališče (Cemetery of Splendour), Zadnji dan Jicaka Rabina (Rabin, the Last Day), Zaklad (The Treasure). Če ste za žanrske ali bolj nenavadne filme, je prava Ekstravaganca s filmi Krvava pisarna (Office), Zelena soba (Green Room) in Prepovedana soba (The Forbidden Room), če radi pogledate na vse konce sveta, pa Panorama, in sicer s filmi: Bedak (The Fool), Bravo (Aferim!), Dobrodušni velikan (Virgin Mountain), Kačji objem (Embrace of the Serpent), Kako sem izgubila nedolžnost (The Diary of a Teenage Girl), Ljubezen, tatvina in drugi zapleti (Love, Theft and Other Entanglements), Ni prostora za moške (No Man Beyond This Point), Oskrba na domu (Home Care), Poletje s Sangail (The Summer of Sangail), Smrdljiva nebesa (Stinking Heaven), Razloži si sam (A Matter of Interpretation), Spodnje nadstropje (One Floor Below), Sredozemlje (Mediterranea), Šus v glavo (A Blast), Tri okna in obešenje (Three Windows and a Hanging), Učna ura (The Lesson), V vojnem vrtincu (In the Crosswind). In še zadnje, sekcija Perspektive, v kateri se predstavljajo nadobudni režiserji s svojim prvim ali drugim filmom, med katerimi sta letos tudi slovenski filmar Olmo Omerzu z Družinskim filmom, ki bo zagotovo prišel tudi na reden spored, in ljubljenec kritikov, madžarski film Savlov sin (Son of Saul), ki ga prav tako zagotovo čaka redna distribucija, poleg njiju pa še: James White, Mustang, Ovna (Rams), Parabellum, Pionirji heroji (Pioneer Heroes), Supersvet (Superworld) in Stvarjenje smisla (The Creation of Meaning).