Od slikarja do glasbenika in nato pisatelja
Pisateljski oder 33. Slovenskega knjižnega sejma je obiskal tudi avstrijski avtor Christopher Just. Prihaja z Dunaja, kjer je na Visoki šoli za uporabno umetnost študiral slikarstvo, že zelo pa se je nato posvetil glasbi – velja celo za pionirja elektronske glasbe v tem delu Evrope. Njegove skladbe, ki jih je izdajal pod svojim imenom in številnimi psevdonimi (med drugimi Ilsa Gold, Sons of Ilsa in Punk Anderson), so postale svetovno znane klubske uspešnice. Od slikanja in glasbe pa ga je nato zaneslo k pisanju. Njegov romaneskni prvenec Der Moddetektiv je letos izšel pri dunajski založbi Milena, pred tem pa sta bili objavljeni dve knjigi kratkih zgodb v zbirki Moderne Nerven pri založbi Czernin.
Becca Stevens, od folka do popa
Becca Stevens je ameriška glasbenica, ki že več let živi in ustvarja v New Yorku, sicer pa prihaja iz Severne Karoline. Do zdaj je izdala štiri dolgometražne albume, zadnjega (z naslovom Regina) letos. Njen spoj jazza, folka, popa in indie rocka je pritegnil pozornost številnih glasbenih kritikov in poslušalcev širom sveta. Trenutno je na evropski turneji, v okviru katere se je včeraj ustavila tudi v Cankarjevem domu. Med priznanimi imeni, s katerimi je sodelovala v svoji karieri, so tudi Jacob Collier, Laura Mvula, Billy Childs in David Crosby.
Stonesi kot življenje
Če živite na Obali, zagotovo poznate Slavka Franco, dolgolasega posebneža v pokoju, ki živi z in za rock glasbo. Ima številne nadimke in vzdevke – od legende Istre in direktorja rokenrola do doktorja Rolling Stonesov. Prav slednjim je posvetil svoje življenje, še več – postavil jim je oltar, največji v Sloveniji, saj je v svoji hiši v Luciji nad Portorožem ustvaril prvi in edini muzej Rolling Stonesov pri nas. Izak Košir ga bo v tokratnem Torpedu zaslišal o njegovih najljubših spominkih, ki jih hrani tam, številu plošč, plakatov in druge memorabilije, ki jo razstavlja.
Pot v Siddharto
Izak Košir je tokrat v goste povabil frontmana zasedbe Siddharta – Tomija Megliča. Slednji, nedvomno eden od najprepoznavnejših obrazov domače glasbene scene, bo spregovoril o prihajajoči turneji brez elektrike, Izštekanih v Kinu Šiška, ustvarjalnem procesu Siddharte, spopadanju s prepoznavnostjo, vdoru v zasebnost, zaodrskih zgodbah, (a)politiki, rokenrolu, otrocih, Razredu talentov, mentorstvu in še marsičem. Ne zamudite nove epizode najglasnejšega podkasta v državi!
Lov na upanje
23. Mednarodni festival sodobnih umetnosti – Mesto žensk se odvija v času, ko se spominjamo 100. obletnice oktobrske revolucije, katere začetek je tesno povezan z bojem za enakopravnost žensk v družbi. Festival se bo odvijal do sobote, urnik pestrega programa si lahko ogledate na tej povezavi, v eni od zanimivejših predstav nastopata naša tokratna gosta iz Severne Irske – plesalka in performerka Oona Doherty ter glasbenik/didžej/producent Rory Moore. Naslov njunega plesno-glasbenega performensa je Lov na upanje oziroma Hope Hunt, ki si ga boste lahko ogledali v sredo, 11. oktobra, ob 20. uri v Španskih borcih.
V imenu resnice
Podkast Torpedo se s 4. sezono vrača V imenu resnice. Gostja Barbara Furjan je sumljive okoliščine smrti svojega brata Blaža po 20 letih raziskovanja ozadja preslikala na film, ki je pred kratkim v Ljubljani prestal premiero. Pred tem je izdala tudi istoimensko knjigo, a je zaradi previdnosti resnična imena spremenila. Tokrat je šla korak dlje, saj se ji izteka čas – čez pet let bo namreč primer Blaža Furjana zastaral.