Presek tedna II-29

El Pais
The Fortune: »Here’s what Obama said at SXSW about Apple vs. FBI«
Odmevna vojna med uradom FBI in podjetjem Apple, ki zavrača zahteve preiskovalnega urada, za namestitev stranskih vrat v nove operacijske sisteme, s čimer bi lahko preiskovalci zaobšli varnostne sisteme telefona. O tej problematiki je spregovoril tudi sedanji ameriški predsednik Barack Obama. Članek je transkripcija pogovora na omenjeno temo, objavljena pa je tudi povezava do videa, za vse, ki bi ga želeli ogledati.
The Telegraph: »Black stunt perfomers: Hollywood’s other race scandal«
Če je letošnje Oskarje pretresel bojkot temnopoltih igralcev zaradi nominacij, med katerimi ni bilo niti enega temnopoltega, se v Hollywoodu vse bolj izpostavlja problematika rasnega razlikovanja tudi med kaskaderji. Kljub temu, da filmska industrija želi prikriti to temno stran filmske produkcije vse več sedanjih ali nekdanjih kaskaderjev predstavlja svoje poglede na to. Nemalokrat se namreč zgodi, da kaskaderji nadomeščajo ženske igralke ali s potemnitvijo polti nadomestijo temnopolte igralce. Ravno s takšnimi dejanji filmska industrija omejuje ženske in temnopolte, ki želijo ustvarjati v tem nevarnem poklicu.
The Guardian: »The macabre truth of gun control in the US is that toddlers kill more people than terrorist do«
Zelo dostopno orožje v ZDA razdvaja Ameriko. Medtem ko mnogi zagovarjajo pravico do posedovanja orožja v imenu varnosti, pa drugi govorijo ravno to, da orožje v dom ne prinese varnosti. Poznanih je mnogo zgodb, kjer je otrokom v roke prišlo nabito orožje in zgodila se je nesreča. Otroku se ob rokovanju orožje sproži in rani oz. ubije njega, starše ali kogarkoli, ki je takrat v bližini. Nedavno se je to pripetilo odvetnici, ki je zagreto zagovarjala pravico do posedovanja orožja. Avtorica v članku polemizira takšna dejanja in se sprašuje kako takšne nesreče vplivajo na posameznika in kakšna je resnica o »varnosti doma,« v katerem je orožje.
Vice: »Skinning human bodies in Dr. Death’s taxidermy lab«
Nedvomno večina izmed nas pozna razstavo Razkrita telesa, ki je bila pred nekaj leti na Gospodarskem razstavišču, letos pa je razstavljena v podhodu Ajdovščina. Kakšno doživetje pa je, če obiščeš laboratorij, kjer strokovnjaki izvajajo polimerno impregnacijo, postopek, ki omogoča, da si lahko takšne razstave sploh ogledamo. Članek hkrati predstavi tudi pogled na delo skozi oči ene izmed zaposlenih in njeno zgodbo, kakšen je bil splet okoliščin, da se je sploh znašla na takšnem delovnem mestu.
The Washinghton post: »Once upon a time in Syria«
Od vojne razdejana, z milijoni prebivalcev na begu, je današnja podoba Sirije. Fotografsko gradivo, ki ga je objavil The Washinghton post, pa razkriva utrinke iz življenja in podobo Sirije v začetku 20. stoletja.