Presek tedna II-28

El Pais
El Pais: »What Berlusconi says about Trump«
Če se ZDA v tej predsedniški bitki srečujejo z zelo posebno retoriko Donalda Trumpa, mogotca, ki s seksističnimi in ksenofobičnimi izjavami pridobiva vse več podpore volivcev, je v Italiji na oblasti podobna politična osebnost preživela kar dve desetletji. Čeprav je med njima kar nekaj razlik, pa lahko padec Berlusconijevega režima pokaže utrinek prihodnosti v primeru vzpona in padca Trumpove politične kariere. Pa sta Berlusconi in Trump izjemi na političnem parketu ali je podobnih osebnosti (vse) več?
Vice: »Boko Haram is starving in a food crisis of its own making«
Ekstremistična skupina Boko Haram v svojih akcijah pustoši po Nigeriji in Kamerunu že od leta 2009. Zaradi njih je svoje domove zapustilo več kot dva milijona ljudi, kar privede do primanjkljaja hrane. Akcije, ki so v preteklosti vključevale predvsem ugrabitve in poboje moških po afriških vaseh, pa so se sedaj sprevrgle tudi v krajo hrane. Zaradi pomanjkanja hrane se je oblastem že predalo 76 članov skupine.
The Guardian: »Slovakia election: far right wins first seat«
Skrajno desničarska stranka je na slovaških parlamentarnih volitvah prejela 8% in tako osvojila svoje prve sedeže v parlamentu. Četudi je predsednik vlade zavzel zelo ostro držo glede migrantske politike Evropske unije, pa skrajno desničarska stranka v parlamentu pomeni drugo grožnjo. Za začetek celo uspešno sestavo koalicije, saj je vodilna stranka prejela manj podpore, kot so je pričakovali.
The Washinghton Post: »Delmer Berg, last surviving American volunteer of Spanish Civil War, dies at 100«
Kljub temu, da so med špansko državljansko vojno ZDA ostale nevtralne, je kar nekaj prostovoljcev odšlo v boj proti Francovi fašistični ideologiji. Smrt Delmerja Berga je objavil Abraham Lincoln Brigade Archive, organizacija ki je počastila vseh 2.800 prostovoljcev, ki so se odšli borit v Španijo. Delmer Berg, kot zadnji še živeči veteran, je preminil 28. februarja.
The Daily Mail: »Facebook will become the world’s biggest virtual graveyard with more profiles of dead people than living users by the end of the century, say experts«
Danes skoraj ni osebe, ki ne bi imela svojega profila na Facebooku. Če je bilo pred nekaj časa omrežje za mlade, so na njem sedaj vse generacije ljudi, kar bo v prihodnosti prineslo tudi mnogo neaktivnih profilov zaradi smrti uporabnika. Zaradi zelo ostre politike podjetja Facebook se bo tako omrežje spreminjalo v virtualno pokopališče, saj podjetje ne dovoli izbrisa profila pokojnika, temveč profil spremeni v »spomenik« pokojniku. V primeru da svojci nimajo uporabniškega imena in gesla pokojnikovega računa, ni obstoječega načina, da bi lahko račun deaktivirali. In ravno zaradi politike podjetja, ki za tem močno stoji, tudi v prihodnosti ni videti alternative, kako preprečiti nastanek virtualnega pokopališča.