Presek tedna I-33

Milijarde za grajenje “trdnjave Evrope”
Države članice EU, Norveška, Islandija in Švica so od leta 2000 porabile 11,3 milijarde evrov za deportacije migrantov in še dodatnih 1,6 milijard evrov za nadzor mej. To je pokazala prva tovrstna študija, ki jo oblikoval konzorcij novinarjev, statistikov in drugih strokovnjakov ob nadaljnjih namerah EU za krepitev “trdnjave Evrope”. V povprečju deportacija posameznega migranta stane okoli 4.000 evrov, kažejo izsledki študije, v kateri so ugotovili tudi, da so migranti za pot v Evropo tihotapcem v zadnjih 15 letih plačali slabih 16 milijard evrov.
43 tisoč ljudi vsak dan prisiljenih zapustiti svoje domove
Zaradi konfliktov je bilo lani z domov pregnanih skoraj 60 milijonov ljudi, od tega je 20 milijonov beguncev, število razseljenih pa se še naprej povečuje, je ob mednarodnem dnevu beguncev opozoril visoki komisar Združenih narodov Antonio Guterres. Gre za daleč najvišjo številko vse od konca druge svetovne vojne. Naposled je vsak dan svoje domove zaradi življenjske nevarnosti prisiljenih zapustiti 42.500 oseb; največ v Siriji, Afganistanu, Somaliji, Sudanu, Južnemu Sudanu, Demokratični Republiki Kongo in Burmi. Kljub alarmantim številkam evropske države prosilcem za azil še naprej zapirajo vrata. Guterres je zato mednarodno skupnost pozval, naj nosi breme pomoči žrtvam vojn.
Islamisti na antične ruševine v Palmiri namestili razstrelivo
Pripadniki Islamske države so na ruševine antičnega mesta Palmira v Siriji namestili številna eksplozivna sredstva, so sporočili iz Sirskega observatorija za človekove pravice. Za zdaj ni informacij, ali želijo islamisti dva tisoč let staro antično mesto, ki je na seznamu Unescove kulturne dediščine, razstreliti ali le ovirati ofenzivo sirskih vladnih sil, ki naj bi se ponovno pripravljale na zavzetje mesta. Pripadniki Islamske države so sicer pred tem že uničili številne zgodovinske spomenike v sosednjem Iraku, ki naj ne bi bili v skladu z islamom, del artefaktov pa prodajajo na črnem trgu.
Na Brniku aretirali nekdanjega kosovskega premiera Haradinaja
Na brniškem letališču so na podlagi srbske tiralice Interpola pridržali bivšega kosovskega premierja in poveljnika Osvobodilne vojske Kosova (OVK) Ramusha Haradinaja. Kratek stik med Kosovim in Slovenijo, ki ga je sprožilo pridržanje, so razrešili, potem ko je slovensko zunanje ministrstvo kranjskemu okrožnem sodišču posredovalo verbalno noto s Kosova, da je bil Haradinaj na posebni diplomatski misiji v tujini, in njegovim sklicevanjem na diplomatsko imuniteto, zaradi česar mu je bila Slovenija dolžna zagotoviti prost prehod.
Sporazum med Avstralijo in Slovenijo o delovnih počitnicah
Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc je v okviru obiska v Avstraliji z namestnico ministra za priseljevanje in zaščito meja Michaelio Cash podpisal dogovor med državama o delovnih počitnicah. Sporazum bo omejenemu številu mladih med 18. in 30. letom starosti omogočil pridobitev posebnega vizuma za enoletno bivanje v Avstraliji oziroma Sloveniji. Kdaj bo dogovor začel veljati, za zdaj še ni znano.