
Kontracepcija za vse, ne le za bogate!
Društvo Mesto žensk se vključuje v javno razpravo glede namere Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije o uvedbi doplačila za hormonsko kontracepcijo. Ob tem se pridružuje prizadevanjem Ženskega lobija Slovenije, ki predlagani uvedbi nasprotuje iz političnih, strokovnih, ekonomskih in ideoloških razlogov:
a) Tak sklep bi pomenil kršenje 55. člena Ustave Republike Slovenije, ki regulira dolžnost države, da zagotavlja možnosti za svobodno odločanje o rojstvu otrok in 23. člena Zakona o zdravstvenem zavarovanju in zdravstvenem varstvu, ki regulira brezplačno kontracepcijo, ki se krije iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.
b) Gre za odločitev, ki nima strokovne podlage, nasprotno, dokazano je, da uporaba kontracepcije zmanjšuje število smrti žensk, povezanih z nosečnostjo, in smrtnost otrok; k zagotavljanju brezplačno dostopne kontracepcije zato pozivajo tudi mnoge mednarodne organizacije, npr. Združeni narodi in Svetovna zdravstvena organizacija.
c) Prihranek, ki se navaja kot edini motiv za predlog ZZZS, je smešno majhen, po drugi strani pa bi ta odločitev škodila javnemu zdravju v Sloveniji, saj bi otežila dostop do najprimernejše kontracepcije najbolj ranljivim skupinam žensk, mladostnicam, mladim ženskam in ženskam v težavnih ekonomskih razmerah, tj. revnim ženskam.
d) Možnost brezplačne kontracepcije je eno od osnovnih orodij, ki zagotavlja enakost žensk in moških pri svobodnem odločanju o rojstvu otrok in načinu življenja; in da, omogoča enakost med promiskuitetnim vedenjem, ki je svobodna izbira vsakega posameznika_ce.
Na Mestu žensk ostro obsojamo agresivne neoliberalne ukrepe države, ki zajemajo tudi javno zdravstvo. Namesto da bi si država prizadevala za ustvarjanje pogojev za brezplačno zdravstvo za vse prebivalke_ce, saj naj bi le to predstavljalo temelj skrbi države, se državne institucije, službe in ustanove zgledujejo po divji neoliberalni logiki preobračanja vsega, tudi zdravja, v tržno blago. Javno zdravstvo je že talec dobro organiziranih in bogatih lobijev komercialnih zavarovalnic in zdravniških organizacij, ki pritiskajo, da bi se iz solidarnostno zasnovanega zdravstvenega zavarovanja financirale samo najnujnejše storitve, za ostale, »nadstandardne« storitve pa bi naj plačevali draga komercialna zavarovanja. V delu zdravstvene oskrbe se to že dogaja. Namesto da bi nam delili brezplačne kondome, nam želijo vsiliti plačljivo kontracepcijo.
Zato je nasprotovanje plačljivi kontracepciji tudi razredno vprašanje. Ali želimo živeti v državi, ki bi omogočala enakost in dobro življenje, temelječe na načelu solidarnosti, in na sekularizmu, ali pa v državi, ki jo vodijo načela divjega neoliberalizma, ki ljudi deli na tiste, ki si pravice lahko kupijo in tiste, ki si jih ne morejo privoščiti. Poskusi posegov v žensko telo, svobodo odločanja o reprodukciji in promiskuiteti ter v težko priborjene pravice socialnega in zdravstvenega varstva predstavljajo le vrh ledene gore antisocialnih ukrepov, ki bi pomenili popolno komercializacijo – ne le zdravstva, temveč tudi samega življenja.
Boj za prosto dostopno hormonsko kontracepcijo se tiče vseh, ne le žensk! O enakosti se ne pogajamo.
Peticijo Ženskega lobija je do sedaj podpisalo že več kot 7000 ljudi. Podpišete jo lahko tudi vi.
Urška Jež,
izvršna producentka
Zapisi v rubriki Odprtina izražajo stališča avtorjev in ne nujno tudi uredništva mobilnega tednika Torek ob petih.