
Predsednik republike (foto: Instagram)
Ameriška imitacija Amerike napoveduje slovensko imitacijo Slovenije
Prišel je čas po ameriških volitvah, kjer je na presenečenje vseh (no, vsaj nekaterih), zmagal zvezdnik resničnostnih šovov, multimilijarder in poslovnež Donald Trump. Četudi je izvolitev izzvala množične proteste in ogorčenje javnosti (no, vsaj dela množice in dela javnosti), se rezultat ni spremenil. In se tudi ne bo. Trump bo kot predsednik zaprisegel v petek, 20. januarja. Inavguracija ameriškega predsednika je politični ekvivalent polčasu Super Bowla ali njemu ljubši WrestleManii, vendar inavguraciji letos grozi, da bo to ena najbolj klavrnih proslav, kar jih pomnimo. Zakaj? Pa pojdimo po vrsti.
Vse od Trumpove zmage naprej se njegova ekipa sooča z mnogimi problemi, pred prisego najbolj izstopa odraz Trumpove (ne)priljubljenosti med slavnimi glasbeniki, saj so največja imena kot po tekočem traku zavračala nastope, dosedanji seznam nastopajočih pa ravno zaradi tega izgleda klavrno. V uradu upravičujejo zasedbo s komentarjem, da želijo nežno praznovanje in ne Woodstocka, kar lahko razumemo kot piškav poskus vzpostavljanja vtisa, da imajo vse pod nadzorom. Človek, ki prisega na blišč in šov, bi rad torej karseda skromno “poroko” z ZDA?
Če so Elton John, Celine Dion in Kiss samo nekatera izmed najbolj zvenečih imen, ki so zavrnila nastop, moramo seznamu dodati še tenorista Andreo Bocellija, ki je najprej ponudbo sprejel, kasneje pa je zaradi masovnih kritik svojih poslušalcev nastop preklical. Trump in njegovi so najbrž ugotovili, da se bo treba lotiti nečesa, kar imajo lahko pod nadzorom. Nečesa, ki ni najbolj pristno, a daje vtis, da je. Kot lažne novice recimo (fake news). Če ne moreš dobiti originala, zakaj ne bi torej najel “the next best thing” oziroma najboljšo kopijo? Trump je tako za nastop na after partyju inavguracije najel tribute skupino, posvečeno Bruceu Springsteenu. E-Street Band v imitacijski različici sliši na ime B-Street Band. Originalni Springsteen je imel za Trumpa kar nekaj ostrih besed, kopija Springsteen pa ni politična, temveč zgolj služi kruh z nastopi in ne dela razlik. Do zdaj …
Za kopije ima original vedno prav
Namreč zalomilo se je tudi tu. Trumpu je nastop odpovedala celo tribute skupina, torej imitacija, kopija, saj se fejk Springsteeni nočejo zameriti originalnim Springsteenom, ki so za njih, kot so povedali, “nad vsem”, torej tudi “nad politiko”. Ne glede na vse, so doživeli svojih “resničnih” 15 minut slave in tako čez noč postali najslavnejši tribute bend na svetu. Niso pa prišli do svojega resničnega plačila. Ja, načela imajo svojo ceno.
Kaj lahko o Trumpovi politiki pove dejstvo, da je pripravljen za predsednikov najpomembnejši dogodek (inavguracijo) najeti tribute bend? V t.i. postfaktični dobi in eri lažnih novic, to pravzaprav ni nič presenetljivega. In nas niti ne bi smelo šokirati. Amerika pač zdaj imitira samo sebe. To je plan B – izhod v sili in načrt za prihodnost v enem.
Trump je postal tudi dobra iztočnica za razmislek o naši politiki. V nedavnem intervjuju je predsednik Borut Pahor dejal: »Morda grem kdaj korak predaleč, a tak sem.« To je samo še eden izmed stavkov znotraj Pahorjeve retorike, ki jo lahko primerjamo s Trumpom. Povej tako kot misliš. Ne zadržuj se. Bodi tak, kakršen si. Tvoje mnenje šteje, naj se sliši, četudi ni osnovano.
Pahor si je lani že prislužil nagrado Bodeča neža za najbolj seksistično izjavo leta, njegove objave na Instagramu pa so močan odraz preusmerjanja pozornosti s političnih in družbenih problematik k obveščanju sledilcev o njegovem domotožju, osamljenosti, neobritosti in številu smejalnih gub na obrazu. Ne, narcisizem ne pozna meja, ne političnih in ne državnih.
Trumpizem v Ameriki že vzpostavlja nove umetniške prakse, marginalne skupine skozi umetnost izražajo boj proti stigmatizaciji, nekateri umetniki pa svojo umetnost uporabljajo kot obliž za krvavečo Ameriko.
Čakajoč novega Instagram-predsednika
Počasi se bližajo tudi predsedniške volitve v Sloveniji. Borut Pahor je svojo kampanjo že pokrenil. Ne vemo, kdo bo zmagal, saj še niti ni znano, kdo bo kandidiral. Lahko le ugibamo, čeprav aktualni predsednik republike v očeh večine še vedno nima konkurence. Nekaj pa je zagotovo – tako kot v ZDA bodo tudi pri nas zmagala družabna omrežja. Instagram-predsednika bo zamenjal Instagram-predsednik. Četudi bo Pahor zamenjal zgolj samega sebe.
Trump utira pot in daje pogum drugačnemu obnašanju na politčnem parketu. Ne zgolj v Ameriki, temveč povsod po svetu. In posledično se bo spremenila tudi naša država. Ja, bižamo se časom, ko bo tudi Slovenija imitirala Slovenijo. Nič ni več ne bo tako kot je bilo, je ob osamosvojitvi dejal nekdanji predsednik Milan Kučan. Danes, četrt stoletja kasneje, lahko ta stavek zopet ponovimo.
A še v časih osamosvajanja Slovenije, smo se, kot je nekoč dejal John Oliver, smejali komikom in poslušali politike, danes pa je ravno nasprotno.